Pacient kolabuje ? Super, uvoľní nám lôžko!

Autor: Jaroslav Sersen | 27.3.2015 o 13:49 | (upravené 27.3.2015 o 14:41) Karma článku: 10,09 | Prečítané:  1380x

Možno trochu sarkastické, ale čoraz aktuálnejšie konštatovanie, vystihujúce stav chorého zdravotníctva na chorom Slovensku.

Máte zdravotné problémy ? To ešte len uvidíte, čo sú to problémy, ak nemáte to šťastie, že sa uspokojíte s obyčajnou chrípkou. Ak teda nepatríte k tým šťastlivcom, ktorí skončia len trápnym dvoj- trojhodinovým čakaním u všeobecného lekára, ktoré sa už berie ako samozrejmosť, nafasujete si u obvoďáka výmenný lístok a začínate boj. Chcete sa objednať na odborné vyšetrenie ? Tu existuje viacero možností. Prvá je nízkonákladová - ranný súboj s partiou seniorov o zopár kusov papierových útržkov pochybného vzhľadu a pôvodu nazývaných - časenky.  Základným predpokladom úspechu je vstávanie pred piatou hodinou rannou a potrebný kus šťastia, aby počet útržkov pohodených do arény neuspokojených pacientov bolo viac, ako množina chorých, ktorí už pred vami obliehali dvere ordinácie. Možno by stálo za úvahu zriaďovať v blízkosti zdravotníckych zariadení stanové tábory, som si takmer istý, že počas pracovného týždňa by o klientov nemali núdzu. Druhá možnosť je príplatková, údajne dočasne, respektíve pokiaľ sa nenájde vhodný spôsob, ako obísť schválený zákon, ak už teraz niekde v pozadí nie je táto obchádzka pripravená. Táto možnosť má dve varianty:

a- so šťastným koncom,teda dostanete termín skôr, ako skolabujete

b- termín, ktorý dostanete je približne rovnaký, ako termín dokončenia diaľnice z Bratislavy do Košíc

Potom už len zostáva dúfať, že vyšetrenie zistí závadu na vašom prístroji, pardon na vašej telesnej schránke. Je to paradox, ale ak vám niečo nájdu máte vlastne šťastie, že nemusíte túto tortúru opakovať niekoľkokrát a ak ste náhodou na začiatku boli len ľahko postihnutý, môžete si byť istý, že po zopár návštevách zdravotníckych zariadení už z vás bude skutočne ťažký prípad. Psychika je sviňa, ktorá si vyžiaduje svoje.

Prekvapuje vás tento stav ? Mňa ani veľmi nie. Celé roky sa hovorí, že naše školstvo je nutné prispôsobiť potrebám trhu. Ale zatiaľ mám pocit, že naša spoločnosť potrebuje ako soľ politológov a sociálnych pracovníkov, ale lekári nie sú žiadaní. Ako inak si vysvetliť, že počet študentov týchto lukratívnych a nepochybne tiež potrebných študijných odborov  rastie podstatne rýchlejšie ako počet študentov medicíny /rastie ich počet vôbec ?/. Skrátka táto spoločnosť má jasné priority- trh treba niekedy prispôsbiť potrebám jednotlivcov. Teda niektorých. Takých, ktorým namiesto pacientov vstupujú do ordinácie potencionálne desaťeurovky.

Možno je problém v tom, že naša spoločnosť prešla podivným vývojom,keď sa z puberty porevolučných čias presunula rovno do seniorského veku, kde sa všetci na všetko  sťažujú častokrát len preto, že si to môžeme dovoliť, tak prečo nebyť naštvaní. A ešte som asi nezažil, aby od naštvaného lekára odchádzal spokojný pacient.

P.S. : Ospravedlňujem sa všetkým poctivým lekárom, lebo skutočne aj takí existujú a zopár ich poznám, aj keď prevažujú tí iní. Skutočne sa mi občas stane, že som objednaný na určitý čas v serioznom termíne a niekedy aj bez poplatku, pričom lekár má v ordinácii drahý prístroj, ktorý musí splácať. A úplným bonuson u týchto Pánov doktorov je , že v ma v ordinácii privíta usmiaty lekár, ktorý ma nevníma ako položku vo výkaze, ale ako človeka, ktorého chce uzdraviť. V tomto nervóznom svete je to na nezaplatenie a touto cestou im ďakujem za ich imunitu voči všetkej tej hlúposti, s ktorou sa vo svojej praxi stretávajú.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Fico s Bugárom verzus Danko. Ako čítať vývoj krízy

Premiér odvolal Plavčana a Danko sa cíti urazený.


Už ste čítali?